Edukacja EKOLOGICZNA I ZDROWOTNA W PRZEDSZKOLU

KUBUSIOWI PRZYJACIELE NATURY
Nasze Przedszkole bierze udział w programie „Kubusiowi Przyjaciele Natury”.
To jeden z największych ogólnopolskich programów edukacyjnych dla przedszkoli, organizowany przez markę Kubuś.
Celem programu skierowanego do przedszkolaków w całej Polsce jest zachęcanie dzieci do dbania o środowisko naturalne. Głównym zadaniem małych uczestników jest przygotowanie szeregu projektów ekologicznych. Bohaterem wszystkich materiałów programu jest Kubuś, który pokazuje dzieciom piękno natury i uczy, jak ją chronić. Dzięki specjalnie nagranym bajkom, najmłodsi mogą przenieść się z Kubusiem we wspaniały świat wyobraźni. Przeżywając rozmaite przygody, dzieci poznają rośliny i zwierzęta, uczą się szacunku i ekologicznych zachowań: jak zachowywać się na łonie natury, jak ważna jest segregacja śmieci i dokładne zakręcanie kranu oraz jak zdrowo się odżywiać.
Promocję zdrowego stylu życia kontynuujemy także poprzez realizację innowacji pedagogicznej autorstwa pani Magdaleny Biedermann "Przedszkolny szef kuchni" (2018-19 to drugi rok jej realizacji) oraz
udział w projekcie "ZDROWO JEM, WIĘCEJ WIEM" zaproponowanego przez Fundację Banku Ochrony Środowiska pod Honorowym Patronatem Pierwszej Damy, Agaty Kornahauser-Dudy (w grupie 5, 6-latków).
Głównym celem projektu jest wykształcenie u dzieci postaw prozdrowotnych poprzez uczenie zasad zdrowego odżywiania oraz przekazywanie wiedzy na temat produktów służących zdrowiu i produktów dla zdrowia szkodliwych.
Ważnym celem jest również uświadomienie związku pomiędzy żywieniem, a występowaniem wielu chorób i dolegliwości oraz podkreślenie roli codziennej aktywności fizycznej w profilaktyce zdrowotnej.
Zamysłem twórców projektu jest także kształcenie rodziców jako osób, od których zależy całokształt stylu życia rodziny i przekonanie ich, że warto zadbać o zdrowe odżywianie i regularną aktywność fizyczną.