PROGRAMY PROFILAKTYKI STOMATOLOGICZNEJ

Problem próchnicy w polskim społeczeństwie niestety nadal jest poważny. Dlatego tak istotne jest rozwijanie właściwych postaw młodego pokolenia wobec higieny jamy ustnej już od przedszkola (i wcześniej).

Programy profilaktyki stomatologicznej wdrażane są w naszym przedszkolu systematycznie od dwudziestu lat. najpierw były to programy własne z serii "Śnieżnobiały uśmiech" .

Obecnie z powodzeniem wdrażamy oferowany dla przedszkoli ogólnopolski program profilaktyki stomatologicznej AKADEMIA AQUAFRESH.

Dzięki udziałowi z programie otrzymujemy darmowe materiały dydaktyczne dla nauczycieli, broszury dla rodziców oraz dla dzieci.
W ramach programu bierzemy udział w ogólnopolskich konkursach plastycznych związanych z tematyka zdrowotną. Mieliśmy także udział ustanowieniu Rekordu Guinnessa w największej liczbie przedszkolaków myjących równocześnie zęby.
Nasze przedszkolaki codziennie myją zęby po przedszkolnym śniadaniu. a nawyk tak jest wypracowany, że same się upominają, jeżeli nauczyciel zapomni.

Nasze przedszkole zakwalifikowało się do udziału w projekcie
„Edukacja, promocja i profilaktyka w kierunku zdrowia jamy ustnej
skierowana do małych dzieci, ich rodziców, opiekunów i wychowawców”
,
współfinansowanym przez Szwajcarię w ramach Szwajcarsko – Polskiego Programu Współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej oraz Ministerstwo Zdrowia, którego liderem jest Uniwersytet Jagielloński w Krakowie.

Program będzie promował zachowania prozdrowotne oraz profilaktykę chorób jamy ustnej u dzieci. W ramach edukacji pośredniej to nauczyciele wezmą udział w szkoleniach,
w trakcie których dowiedzą się, jak skutecznie wyrabiać u swoich podopiecznych prawidłowe nawyki zdrowotne. Dzieci będą szczotkowały zęby pod nadzorem, pastą i szczoteczką przekazaną każdemu dziecku indywidualnie.

Więcej informacji można uzyskać u wychowawców grup oraz na stronie internetowej http://www.zebymalegodziecka.pl